W jaki sposób są wzmacniane domy szkieletowe?

W budownictwie pojawia się wiele zastrzeżeń do domów wykonanych w tej technologii – wiele z nich dotyczy niewystarczającego zabezpieczenia konstrukcji. Czy są słuszne?Oczywiście wiele zależy nie tylko od technik budowlanych, ale również od solidności ich realizacji. Wspomnieć należy, iż w przypadku budynków szkieletowych, ważne są nie tylko elementy drewniane, ale także wszelkie materiały dodatkowe. Mowa w tym przypadku chociażby o wypełnieniach konstrukcji nośnej, których rolę pełnią poszczególne płaty materiału izolacyjnego.

Jego wybór jest niezwykle istotny, ponieważ decyduje o współczynnikach związanych z izolacją termiczną i akustyczną. Najbezpieczniejszym wyborem wydaje się być, jak zwykle, wełna mineralna, choć niektórzy próbują wykorzystać także piankę, która, jeśli zostanie dobrze nałożona, również jest bardzo skuteczna.

Poza wypełnieniem, bardzo istotne jest to, w jaki sposób materiał izolacyjny zostanie zabezpieczony. W tym celu używa się dwóch produktów – jeden z nich posłuży nam na zewnątrz budynku, drugi natomiast w środku. Zabezpieczeniem zewnętrznym jest folia wiatroizolacyjna, która, za sprawą swoich właściwości, skutecznie zabezpiecza wypełnieni. W środku zadania ochronne spełnia natomiast folia paroizolacyjna.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o tym, że domy szkieletowe posiadają także wzmocnienie poszycia ścian. W tym przypadku wybór jest bardzo bogaty. Zdecydować możemy się bowiem chociażby na tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe. Nieco rzadziej stosowane są płyty gipsowo-włóknowe, a także włóknowo-cementowe. Ostatnim produktem, który można polecić są zwykłe płyty wiórowe.

Wiele osób korzysta także z dodatkowego zabezpieczenia w postaci płyt ognioochronnych. Dzięki nim dom chroniony jest przed ewentualnym pożarem. Na koniec pozostaje nam oczywiście wykończenie ścian – tu użyć możemy między innymi takich materiałów jak: tynk, deski elewacyjne czy chociażby klinkier. Oczywiście nie są to wszystkie kwestie dotyczące zabezpieczenia domów szkieletowych.