Studia w Krakowie – lepiej kupić czy wynająć mieszkanie?

Nie da się ukryć, że Kraków to olbrzymi ośrodek naukowy, a liczba szkół wyższych i studentów jest nawet w skali europejskiej niezwykle wysoka. Jeszcze przed pięcioma laty w Krakowie funkcjonowało 10 uczelni publicznych i 13 niepublicznych. Na uczelniach pracuje ponad 20 000 osób, którzy kształcą i obsługują ponad 200 000 studentów. I ci studenci bardzo często chcą zamieszkać w Krakowie, albo tylko na czas studiów, albo już na zawsze, bo otrzymaniu dyplomu zakładają własne firmy, lub znajdują pracę w już funkcjonujących. Czy więc student powinien wynająć czy kupić mieszkanie w Krakowie?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od sytuacji finansowej samego studenta, jak i jego rodziny. Student uczelni dziennej często nie ma możliwości otrzymania stałej pracy zarobkowej, a jako młody człowiek nie posiada własnego kapitału, którym może sfinansować zakup nawet niewielkiego mieszkania w Krakowie. Dlatego większość młodych mieszkańców Krakowa decyduje się na wynajmowanie samodzielnego, niewielkiego mieszkania albo wspólnego, ze znajomymi ze studiów. Wynajmowane mieszkanie pozwala na większą swobodę, niż pokój na stancji lub przy rodzinie, a ograniczona ilość miejsc w akademikach często nie pozwala na wybranie innej opcji, niż samodzielny wynajem M2. Wynajmowanie mieszkania umożliwia też szybszą z niego rezygnację w przypadku zmiany planów życiowych. Jednak z finansowego punktu widzenia, czasami bardziej opłaca się kupno mieszkania.

Raty za mieszkanie bardzo często nie są wyższe, niż czynsz na wynajem. Własne mieszkanie pozwala na pełną swobodę, a młody człowiek decydujący się na własne lokum, może część pomieszczeń wynajmować innym studentom i w ten sposób zrównoważyć swój budżet. Może się nawet okazać, że niewiele do mieszkania dokłada, a raty spłacają jego współlokatorzy. Po skończeniu studiów ma już więc na start własne mieszkanie, w którym może założyć rodzinę, albo sprzedać nieruchomość w przypadku zmiany życiowych planów.