Jak urządzić przyjazne biuro?

Niezależnie od tego czy posiadamy własne biuro, czy szukamy biura do wynajęcia, każde powinno być urządzone tak, by poprawiało efektywność pracy. A okazuje się, że otoczenie pracownika ma bardzo duży wpływ na jego samopoczucie, kreatywność czy stan skupienia, wyciszenia.
Gdy zdecydujemy się wynająć biuro w Krakowie, możemy je wygodnie urządzić, biorąc pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Pierwszą potrzebą jednak są meble, oświetlenie, sprzęty elektroniczne czy urządzenie niewielkiej kuchni. Najważniejszym meblem jest oczywiście biurko, bo przy nim każdy pracownik spędza większość pracy. Musi być wygodne, ustawione na odpowiedniej wysokości i tak duże, by pomieściło niezbędne sprzęty. Do biurka należy dopasować ergonomiczny fotel z podłokietnikami i możliwością indywidualnego doboru wysokości, nachylenia siedziska i oparcia. Pamiętajmy, że przy tym biurku pracownik będzie spędzał dziennie kilka – kilkanaście godzin. Musi więc mieć zapewnioną maksymalną wygodę i swobodę ruchu.

Kolejnym aspektem jest oświetlenie. Ma ono wpływ na samopoczucie i wzrok pracowników. Najlepsze jest oczywiście dziennie, dlatego szukając biura do wynajęcia warto zwrócić uwagę na ilość i wielkość okien. Jeśli jest niewystarczające do oświetlenia biura w mało słoneczny dzień, należy użyć lamp o ciepłej barwie światła, a jednocześnie zminimalizować wszelkie odblaski, które mogą pojawić się na ekranach komputerów.

Chociaż wiele osób w to wątpi, to na jakość pracy wpływają także kolory panujące w biurze. Bardzo często wynajmując biuro w stanie deweloperskich otrzymujemy pomieszczenia białe, jednak jeśli umowa najmu jest wieloletnia można określić w niej, czy istnieje możliwość przemalowania ścian. Najlepsze do biura są: zieleń, beż i brąz. To naturalne kolory ziemi, w których każdy czuje się dobrze. Jednak w biurach kreatywnych można pokusić się o inne: czerwony, żółty, niebieski lub białe ściany, ale z intensywnie kolorowymi dodatkami – obrazami, fototapetami, meblami.